Odkazy
lyzovani.gif evysocina.jpg skimarket.jpg ikonaceskehory.jpg czecot.jpg button-kam.gif petrov.jpg znakmesta_u.jpg

Snowboard shop www.snowboard4all.cz

Snowboard shop www.snowboardfriends.cz

HoryCesko.cz

Kontakt

Telefon:
777 722 215
603 169 370
Email:
info@skibystre.cz

Transparentní bankovní účet LK Bystré

Historie

Historie sjezdového lyžování  v Hamrech spadá do první poloviny minulého století. Severní a dosti dlouhý svah byl zárukou dostatečného množství sněhu, který vydržel dlouho do jara a nemalou roli při využití tohoto místa hrála i tradiční hospůdka pod svahem. Ta patřila vždy mezi významná výletní centra tohoto kraje jak v létě, tak i v zimě.

Organizované sjezdové lyžování přišlo s nástupem výstavby vleku a budováním centra Lyžařského oddílu ZETOR Brno. Vlek byl postaven počátkem 60-tých let minulého století a na svahu se uskutečnily nejedny závody. Svah byl rovněž velmi využíván pro hromadné jednodenní zájezdy, především z Brna i okolí a nebylo zvláštností i 20 parkujících autobusů a mimo dalších vozidel. Velkou tradici mělo závodní lyžování,  lyžařské kursy, stejně jako tradiční byl i pohled z okna restaurace u Tušlů na celý svah. Mnoho pamětníků, především z Brna, vzpomíná na své lyžařské začátky právě na „ Tušlovce“.

Počátkem 80 – tých let byl za pomoci tehdejšího vládního výboru pro cestovní ruch postaven zvratkový vlek a provozní budova na pravé straně svahu. O výstavbu a provoz se starali členové lyžařského oddílu při TJ Sokol Bystré. V polovině 90-tých let byl pořízen další vlek typu EPV a následně v r. 2000 rolba. Lyžařský oddíl se přerodil na občanské sdružení Lyžařský klub Bystré. Po úbytku přírodního sněhu bylo v r. 2002 rozhodnuto o výstavbě technického zasněžování. Následujícího roku byl zvratkový vlek nahrazen repasovaným vlekem typu TPV a sjezdovka protažena až na vrchol kopce. Tím svah získal, zejména v horní části, technicky náročnou pasáž nemající na Vysočině obdobu. Pravdou je, že některým méně zdatným lyžařům tato pasáž přináší problémy.

V současné době jsou na svahu k dispozici 3 sněžné tyče, rolba, turnikety a osvětlení pro večerní lyžování a dětský vlek. Sociální zázemí je zajištěno stále u Tušlů. V areálu je dostatek parkovacích ploch přímo pod svahem. V horní části se nachází terény vhodné pro běžecké lyžování. Další výzvou je pořízení skútru na úpravu bežeckých tratí a provoz lyžařské školy.